Klasika verzus „neklasika“

Ak sa rozhodnete podnikať, potrebujete osvedčenie o živnostenskom oprávnení. Dnes máte dve možnosti. Môžete navštíviť takzvané jednotné kontaktné miesto, jednoduchšie povedané úrad, v mieste vášho trvalého bydliska. Druhou možnosťou je urobiť to na vlastnú päsť- online.

počítač

Klasické ohlásenie voľnej živnosti

Ak chcete získať oprávnenie na prevádzkovanie voľných živností, potrebujete splniť iba všeobecné podmienky:

  1. vek- minimálne 18 rokov
  2. spôsobilosť na právne úkony
  3. bezúhonnosť- výpis z registra trestov


Po splnení týchto podmienok stačí prísť na úrad, a živnosť ohlásiť. Avšak, za každý predmet podnikania- voľnú živnosť, zaplatíte 5 eur. Ak teda budete chcieť podnikať v piatich rôznych oblastiach, pripravte si 25 eur.

Jednotné kontaktné miesto (JKM) vydá osvedčenie o živnostenskom podnikaní do troch pracovných dní od ohlásenie. Podnikať však môžete začať už v deň ohlásenia.

Online ohlásenie voľnej živnosti

Podmienky, ktoré musíte splniť ak rozmýšľate o samostatnej zárobkovej činnosti, sú aj v tomto prípade tie isté. Rozdiel je v tom, že nemusíte ísť na úrad. Úplne z domu to však nepôjde.

Budete potrebovať:

  1. elektronickú čítačku kariet
  2. občiansky preukaz s čipom (ten by mal mať dnes už každý)
  3. BOK kód k občianskemu preukazu


online

– Na rozdiel od klasickej návštevy úradu, pri online ohlásení neplatíte žiadne poplatky. S predmetmi podnikania teda nemusíte „šetriť“, všetky sú zadarmo.
Nejaké tie financie budete predsa len musieť minúť- cena čítačky kariet sa pohybuje okolo 10 eur. Tú ale môžete využiť i v budúcnosti na viacero úkonov.

– K občianskemu preukazu ste pri jeho vydávaní dostali aj BOK kód. Ide o vami zvolené štvorčíslie, ktoré slúži podobne ako pin kód. Problém je, že v rokoch, kedy občianske preukazy s čipom boli novinkou, BOK kódy ešte neexistovali. Preto ak ste ho nedostali, alebo si ho nepamätáte, musíte zájsť na úrad a kód si aktivovať.
Za tento úkon taktiež nič neplatíte.
Teraz sa do toho môžete pustiť. Všetko potrebné nájdete na ústrednom portáli verejnej správy, stránke slovensko.sk. Pred tým ako začnete, si potrebujete ešte stiahnuť aplikáciu, ktorú budete mať priamo na webe. Na to, aby vám všetko fungovalo musíte všetky úkony pri online ohlasovaní praktizovať cez internetový prehliadač internet Explorer.

POZOR!
Nenechajte sa nachytať na ponuky rôznych firiem, ktoré si za založenie živnosti elektronickou formou pýtajú peniaze. Väčšinou nejde o vysoké sumy (okolo 25 až 50 eur). Ak totiž v prehliadači zadáte napríklad „založenie živnosti elektronicky“, alebo podobný výraz, prvé zo stránok budú práve reklamy na tieto firmy.

About the Author

You may also like these

No Related Post