Chcete záhradu voňajúcu exotikou a diaľkami? Vytvorte si prériovú

Vytvorenie záhrady v štýle prérie je ďalšou skvelou alternatívou k tradičnej trávnatej alebo lúčnej schéme. Takejto záhrade dominujú rôzne druhy vysokých alebo nízkych tráv pochádzajúce z amerických pámp a prérií, striedajúce sa trvalkami alebo aj jednoročnými rastlinami. Dôležitou črtou prériovej záhrady je tiež bezúdržbovosť.

žena

1) Vytvorenie plánu
Prvým krokom k vytvoreniu záhrady je plán. Celý koncept vyžaduje aby ste vyberali rastliny zo zreteľom na ich prospešnosť pre voľne žijúci hmyz, vtáctvo a iné živočíchy. Venujte tiež pozornosť invazívnym druhom pretože mnohé rastliny sa môžu nekontrolovateľne šíriť a zaberať tým priestor ostatným. Zohľadnite aj podmienky, ktoré vaša záhrada poskytuje a prispôsobte tomu výber rastlín.

Rozľahlé prérie stredozápadnej Ameriky sú známe svojim rozmanitým a bohatým rastlinným svetom. Aby ste vytvorili dokonalú ilúziu aj u vás doma, zamerajte sa iba na typy, ktoré sú prirodzené pre danú oblasť. Či to už budú traviny alebo kvety.

2) Príprava pôdy
Než pristúpite k sadeniu alebo sejbe semien spracujte zem a odstráňte vytrvalé buriny aj s koreňom aby vaše novo zasadené rastliny mali pri raste dostatok priestoru. Dobrou pomôckou môže byť aj niekoľkotýždňový účinok čiernej fólie položenej na zem, semená burín sa pod ňou zaparia a už nevzídu.

slunce

Druhy rastlín, ktoré môžete v prériovej záhrade zasadiť:
Trávnaté:
indiánska tráva (Sorghastrum nutans)
proso prútnaté (Panicum virgatum)
zlatofúz Gerardov (Andropogon gerardi)
fúzatka (Schyzachirium scoparium)
grama štíhla (Bouteloua gracilis)

Trvalky:
glejovka (Asclepias syriaca)
echinacea (Echinacea purpurea)
rudbekia srstnatá (Rudbeckia hirta)
zlatobyľ (Solidago virgaurea)
krásnoočko (Coreopsis tinctoria)
veternica kanadská (Anemone canadensis)
palina (Artemisia ludoviciana)
kuklík (Geum triflorum)
liatra (Liatris aspera)
monarda (Monarda fistulosa)

About the Author

You may also like these