ICESat: Vesmír získa bezprecedentný pohľad na ľad

Antarktída, Grónsko a ľad, ktoré plávajú na Severnom ľadovom oceáne, za posledné desaťročia stratili objem. ICESat-2 bude sledovať prebiehajúce zmeny v nebývalých detailoch z jeho výhodného miesta asi 500 km nad planétou.
Satelit bol prevzatý raketou Delta II, lietajúcou z leteckej základne Vandenberg v Kalifornii.

zeměkoule

Ako naznačuje názov, ICESat-2 je ďalším projektom. Pôvodná kozmická loď letel v roku 2000 a propagovala laserové meranie výšky polárnych ľadovcov a morského ľadu z vesmíru. Ale misia bola sužovaná technickými problémami, ktoré obmedzovali svoje pozorovania na pár mesiacov v každom roku. Spoločnosť Nasa odvtedy prerobila technológiu tak, aby bola spoľahlivejšia a dávala jej ostrejší pohľad.

„ICESat-2 bude pozorovať kryosféru s priestorovým rozlíšením na úrovni, ktorú sme nikdy predtým nevideli z vesmíru,“ vysvetľuje profesorka Helen Fricker z inštitútu oceánografie Scripps.
„Lúč je rozdelený na šesť – tri páry – takže môžeme zmapovať viac ľadovej plochy, ako aj odhadnúť povrchový sklon, čo môže zameniť náš výklad výškových zmien.
„Obeh sa pohybuje na dvoch stupňoch pólov a rovnaké pozemné stopy sa odoberajú každé tri mesiace a poskytujú nám sezónne snímky o výške ľadu.“ Z týchto údajov môžeme odhaliť procesy zodpovedné za stratu ľadu v polárnych oblastiach, „uviedla povedal BBC News.

Prečo je toto poslanie dôležité?
Antarktída a Grónsko každoročne strácajú miliardy ton ľadu – výsledkom je najmä to, že teplá voda dokáže roztaviť ľadovce na zemi, kde spĺňajú oceán. Toto plytvanie pomaly, ale isto zvyšuje hladinu morí na celom svete.
V arktickej oblasti sa sezónne záplavy nachádzajú aj v ústupe. Zdá sa, že morský ľad na ďalekom severe od 80. rokov minulého storočia stratil dve tretiny svojho objemu. A hoci to nemá žiadny priamy vplyv na výšku oceánov, znížený ľadový kryt pracuje na zosilnení nárastu teploty v regióne.

teleskop

Veľká časť zmien, ku ktorým dochádza na póloch, sa môže prejaviť pomerne jemnými spôsobmi, hovorí Dr. Tom Neumann, zástupca vedúceho projektu projektu NASA-2, a na jeho správnu charakterizáciu je potrebný veľmi presný nástroj.

„Zmena nadmorskej výšky iba o jeden centimeter nad ľadovým listom znamená, že váha Antarktídy predstavuje obrovské množstvo vody buď získané alebo stratené ľadovým hárkom, za 140 gigaton.“


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

About the Author

You may also like these

No Related Post