Účinná pomoc pri pestovaní úžitkových a okrasných rastlín

Čoraz viac ľudí sa v dnešnej uponáhľanej dobe snaží o aspoň malý návrat k prírode, a to predovšetkýcm pestovaním rôznych druhov rastlín na záhrade alebo doma na balkóne. Môže ísť o pestovanie poľnohospodárskych plodín, ovocia alebo aj okrasných rastlín pre potešenie. No mnohí takíto pestovatelia sa často stretávajú s neúspechom, aj keď vlastne všetko robia správne podľa osvedčených návodov. Problémom je, že nepoužívajú postreky, bez ktorých to už dnes jednoducho nejde.

rostliny

V súčasnosti už evidujeme na trhu mnohé postreky proti burinám, hubám, plesniam či hlodavcom alebo nepríjemným voškám. Ide väčšinou o veľmi šetrné prípravky, ktoré nepredstavujú problém pre následnú konzumáciu ovocia alebo zeleniny. Možno najviac sa na Slovensku používa postrek na zemiaky, či už je to postrek proti pásavke zemiakovej, burine alebo zemiakovej plesni. Použitím takýchto postrekov bude vaša úroda omnoho bohatšia, takže vaša práca na záhrade nevyjde nikdy nazmar.

Potrebné je pri rôznych druhoch postrekov dodržiavať pravidlá, ktoré sú určené výrobcom postrekov, aby bol účinok postreku čo najväčší. Medzi základné pravidlá patrí nepostrekovať pri vysokých teplotách, tesne pred alebo po daždi, alebo za veterného počasia. Dôležité je, aby sme postrekovali konkrétne rastliny a nie celé okolie.

hnojivo

No aby rastlinky vyrástli, potrebujú okrem postrekov aj živiny, ktoré čerpajú pomocou korienkov z pôdy. No dnes už bežná pôda neobsahuje v potrebnej miere všetky látky potrebné pre rast jednotlivých rastlín. Dobrou správou ale je, že na trhu existuje množstvo kvalitných organických hnojív, ktoré významne pomôžu k lepším pestovateľským výsledkom mnohým záhradkárom alebo pestovateľom okrasných rastlín. K najlepším patria organicko-minerálne hnojivá, kde organická zložka zabezpečí dlhodobý účinok a minerálna zložka naštartuje rýchle pôsobenie a následný rast rastliny. Použitie je možné nielen pred samotnou výsadbou rastlín, ale vhodné je aj použitie počas vegetácie. Výsledný účinok je rýchly a navyše aj dlhodobý, čo sa prejaví na bohatej a zdravej úrode.

About the Author

You may also like these