10 vtipných faktov o Islande

Žiadne komáre

Áno, je to tak. Existuje letný raj bez bodavého hmyzu, ktorý nás pravidelne terorizuje štípancami. Na Islande nemajú komáre šancu prežiť. Tento fakt však veľa ľudí pochopilo tak, že na Islande vôbec nenájdete hmyz. Nanešťastie pre týchto ľudí, je tam dostatok hmyzu, ktorý komárov nahrádza.lode, prístav, more.jpg

60 % Islanďanov žije v hlavnom meste

Island je veľká krajina, no žije v nej málo ľudí. Nie je nezvyčajné, že mestá majú menej ako 3 000 obyvateľov, ktorí v meste normálne fungujú. Ale v porovnaní so skutočnou veľkosťou a rozlohou ostrova, Island je malá krajinka. Ak by sa mala stať nejaká pohroma, bude stačiť jeden deň, aby všetci opustili ostrov, pretože bez tak približne 60 % celkového obyvateľstva žije v Reykjavíku.

Na ostrove nenájdete žiaden McDonald

Je to zvláštne, vzhľadom na to, že McDonald je snáď ten najväčší reťazec fast foodov, ktorý sa nachádza pomaly všade po svete. Avšak nájdete tu aspoň značky ako Subway a KFC, plus zopár islandských fast foodov. Je to zaujímavý fakt, zvlášť aj preto, lebo Islanďania majú jedno z najväčších percent čo sa týka konzumácie Coca-Coly.

Viera v Elfov a Trollov

V dnešnom svete sa tieto slová skôr spájajú s fantáziou, filmami či knihami a celkovo umením. No v oblasti Škandinávie bola viera v Elfov, ktorí boli maličkí ako lesné víly a Trollov, ktorí žili v horách, úplne bežná. Island ostal vo veľkej časti nezmenený časom, napríklad ich jazyk sa takmer vôbec nezmenil od toho, čo bol ostrov osídlený. Dá sa povedať, že niektorí Islanďania sa vracajú k svojej pôvodnej viere, vrátane viery vo Vikingských bohov, ako napríklad Ódin, Freya, Thór a podobne.Island, mesto, ulica.jpg

Islanďania sledujú najviac filmov

Nemusíme sa čudovať. Keďže ostrov leží v polárnom kruhu, je úplne bežné, že o 3 ráno vám bude svietiť slnko do očí. Alebo naopak, že o 11 bude tma ako v noci. Počas polárnych nocí nie je zrejme lepšie trávenie času, než ostať doma v teple a sledovať filmy. Ideálne strávený večer alebo deň.

Pivo bolo zakázané až do roku 1989

Kedysi v krajine mali prísne opatrenia a zákony, ktoré zakazovali pitie a predaj piva. V dnešnej dobe sa však rozrástol pivný priemysel, nájdete tu viacero maličkých pivární, ktoré sú zamerané väčšinou len na domáci predaj. Pivo sa stalo tak silným lákadlom pre Islanďanov, že je pravdepodobnejšie nájsť unikátne príchute piva, než tradičný vikingský nápoj, ktorý by sa patril na túto krajinu, a to jest medovinu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

About the Author

You may also like these