Zabudnite na Wi-fi! Prichádza Li-fi

Pre mnohých z nás je tento výraz určite veľkou neznámou, no tak ako wi-fi už zaujalo miesto v našom slovníku, aj výraz „li-fi“, teda light fidelity,sa onedlho stane jeho súčasťou. V súčasnosti si už zabezpečuje svoje pevné postavenie v digitálnej komunikácii. Li-fi uzrelo svetlo sveta v roku 2011 auž o rok neskôr, v roku 2012,vznikla spoločnosť Pure Lifi, ktorej úlohou bolo túto formu komunikácie zaviesť do bežnej praxe.Tento spôsob komunikácie pracuje na základe neviditeľného, vysokofrekvenčného blikania LED žiaroviek, vďaka čomu sú prenášané data. Tvarom sú podobné klasickým žiarovkám, ktoré poznáme. Výhodou je, že sa dajú sa použiť aj na datové prenosy. Data, prenášané týmto spôsobom, sú binárne zakódované, to znamená, že zapnuté sú vtedy, ak žiarovky vyšlú signál s číslom jeden a v opačnom prípade, keď vyšlú nulu, tak sú vypnuté. LED žiarovky sú v tomto prípade vhodnou voľbou, pretože práve ony dokážu zabezpečiť frekvenciu blikania až miliónkrát za sekundu.

žárovka

Negatíva

Hlavnou prekážkou prenosov Li-fi technológiou sú steny, cez ne nedokážu hackeri prejsť, no a ďalšou nevýhodou je, že pri prenose musí nepretržite svietiť svetlo. Tu je jednoduchý príklad: li-fi nie je vhodné používať, ak chcete sledovať filmy stremované v prítmí, ale zasa obrovským plusom tohto systému je neporovnateľne vyššia rýchlosť ako má klasické wi-fi.

osvětlení
Načo nám vlastne bude?

No teraz dáme zabrať vašej fantázii. Skúste si predstaviť, že verejné osvetlenie o niekoľko rokov nebude plniť len jednu funkciu, svietiť, ale takisto bude mať funkciu akéhosi hot spotu. Zdá sa vám to nepravdepodobné? Tento systém má dokonca ambície uplatniť sa aj v medicíne a to konkrétne v možnosti využitia ako kompenzáciu prerušených nervov človeka. Druhou možnosťou je použiť ho do svetiel automobilov, čím by sa dala sprostredkovať komunikácia car2car. Už na základe týchto príkladov je nám jasné, že sa črtajú široké možnosti a mnoho oblastí, v ktorých je využitie tejto digitálnej komunikácie možné, no odpoveď na tieto otázky, kde všade sa bude dať tento prenos dát použiť, nám však dá až budúcnosť.

About the Author

You may also like these

No Related Post