Najúspešnejší českí brankári v histórii NHL

Keď som bol o niečo mladší, s nadšením som sledoval dianie v najprestížnejšej hokejovej lige sveta- v NHL. Každý fanúšik však má svoju špecifickú obľúbenú parketu, ja som za najväčších hrdinov považoval hokejových brankárov. Ale priznajme si, počas histórie NHL stál v bránke NHL len máloktorý Slovák. Viditeľnejším bodom sa stal akurát Jaroslav Halák, možno Peter Budaj. Pripomeňme ešte Jána Lašáka a Rastislava Staňu, no nemyslím si, že by dostali príležitosť naplno zažiariť, nakoľko boli skôr v pozícii náhradníkov. A tak som s nadšením fandil brankárom českej národnosti, ktorí už v dobe môjho najväčšieho fanúšikovského obdobia (10 – 15 rokov späť) boli s bránkou NHL oboznámení predsalen o poznanie lepšie.

hokej

 Tento článok chcem preto venovať výberu tých najlepších brankárov českej národnosti.  Výber však nechcem zostaviť len na základe konkrétneho obdobia, ale bude pozostávať z českých gólmanov, ktorí v súťaži NHL stihli zanechať nezabudnuteľný dojem.

lední hokej

Dominik Hašek– Výber tohto mena určite nie je prekvapením. Pre mňa najlepší, z pohľadu NHL možno tretí najlepší brankár histórie NHL. Prekvapil už v svojej rannej kariére v tíme Chicago Blackhawks, ale do hokejových výšin sa dostal prestupom do Buffallo Sabres a možno ešte vyššie v tíme Detroit Red Wings, ale veľmi spoľahlivou oporou bol i v bráne Ottawy Senators. Celkovo až 6x krát vyhral Vezinovu trofej (za najlepšieho brankára), 2x Hart Memorial trofej (najužitočnejší hráč pre svoj tím), s Detroitom vyhral 2x Staney cup (za najlepší víťazný tím v sezóne). Do povedomia sa ale asi najviac zapísal svojim netradičným spôsobom chytania, ktorý by ste v zámorských poučkách hľadali len ťažko.
Tomáš Vokoun– Dlhodobá opora Nashvillu Predators a to najmä v časoch, kedy stál celý tím z veľkej časti iba na jeho nezlomných a stálych výkonoch.
Roman Turek- Je českou legendou v NHL skôr z 90- tych rokov, kedy bolo zastúpenie českých brankárov v NHL chudobné. Ale Turek bol výnimkou a terčom záujmu mnohých tímov.

hokejisté

Ondrej Pavelec- Od roku 2007, kedy začínal v Atlante Trashers si stihol vybojovať meno brankára, ktorý nemal problém čeliť strelám v bránkach tých najslabších tímov, ktorým bol oporou.
Roman Čechmánek- Sa veľmi dobrým výkonom stihol reprezentovať vo hviezdami nabitej Philadelphie Flyers v 3 sezónach za sebou, k tým najúspešnejším patrí sezóna 2002/2003. Po odchode do Los Angeles (pohrebiska brankárov) síce podával kvalitné výkony, ale na výraznejší úspech to nestačilo.

About the Author

You may also like these

No Related Post