Závislosť detí na mobilných telefónoch

Žijeme v modernej dobe, ktorá je plná rôznych technológií a tie sa neustále zdokonaľujú a zlepšujú. Takých zopár rokov dozadu by sa nám možno ani nesnívalo o tom, čo bude v súčasnom svete existovať. Nedokázali sme si predstaviť dotykové telefóny, inteligentné hodinky, ktorými môžeme dokonca zaplatiť aj za nákup v obchode, a netušili sme, že bude existovať pojem virtuálna realita. Novej dobe sme sa však museli prispôsobiť úplne všetci a to sa týka aj našej najmladšej generácie. Deti potrebujú využívať rôzne technológie už na prvom stupni základnej školy. Musia vedieť ovládať počítač, funkcie v ňom a orientovať sa v rôznych aplikáciách. Je to však skutočne dobré a také skvelé, ako sa na prvý pohľad zdá?dieťa s tabletom.jpg
S pokrokom sa u detí môže vyvinúť aj závislosť na počítačoch, tabletoch a mobilných telefónoch. Začína sa to už v mladom veku, keď sa deti dostanú prvýkrát do kontaktu s mobilmi rodičov, ktorí im bez problémov poskytnú prístup k rôznym hrám len aby sa detí nachvíľu zbavili. Myslím si, že deťom už od malička týmto spôsobom chýba komunikácia medzi ľuďmi, vyvíja sa u nich problém so závislosťou už vo veľmi skorom veku. chlapec s mobilným telefónom.jpgDeti si rýchlo zvykajú a ak sa im niečo páči, chcú to potom už stále. Výnimku netvoria ani mobily, kvôli ktorým naše ratolesti prestávajú vnímať okolitý svet. Nezajíma ich nič iné, iba nové aplikácie, dosiahnutie najvyššieho skóre v hre alebo videá, ku ktorým sa aj naši najmenší v súčasnosti dokážu bez väčších problémov dopracovať. Nehovoriac o tom, že mobilné telefóny predstavujú aj rôzne iné riziká, ako je iba závislosť spôsobená týmito zariadeniami.
Ak chcete tomuto stavu zabrániť, pokúste sa svoje deti zabaviť inak. Vytiahnite zo skrine spoločenské hry, ktoré boli súčasťou vášho detstva, vymýšľajte im výlety, choďte s nimi do prírody, nasmerujte ich ku knihám. Čítajte im, rozprávajte sa s nimi, venujte im svoju pozornosť, pretože deti veľmi rýchlo vyrastú a za pár rokov svoje rozhodnutie dať dieťaťu do ruky mobil, môžete oľutovať.

About the Author

You may also like these