Oplatí sa vykurovať dom plynom?

Plynové kúrenie má mnoho priaznivcov. Možnosť mať úplne bezúdržbový kotol je veľmi lákavá predstava. Keďže však v našej klíme tvoria náklady na vykurovanie budovy značné percento nákladov súvisiacich s prevádzkou domu, realita je o niečo komplikovanejšia. Plynové kúrenie zo zásobníkov umožňuje vykurovať budovu rôznymi spôsobmi.

Najobľúbenejšie je plynové ústredné kúrenie, ktoré umožňuje distribuovať teplo vyrobené kotlom do klasických ohrievačov umiestnených v jednotlivých miestnostiach. Môžete sa rozhodnúť aj pre plynové podlahové kúrenie, no aby bolo efektívne, malo by byť založené na kondenzačnom kotli.

Plynové kúrenie rôznymi spôsobmi

Zaujímavou možnosťou je plynové kúrenie zo zásobníka, pri ktorej sa miestnosti vykurujú teplým vzduchom vháňaným do nich cez špeciálne otvory v stenách. Čoraz častejšie sa môžeme stretnúť aj s hybridným vykurovaním, teda kombináciou vykurovania plynom s iným zdrojom tepla, napríklad krbom.

Pri výbere projektu domu by ste si mali všímať, aký typ vykurovania v ňom projektant naplánoval. Najčastejšie táto voľba súvisí s technológiou výstavby, pretože izolácia budovy má veľký význam pre účinnosť systémov. Na výber spôsobu vykurovania má veľký vplyv aj miestny územný plán rozvoja alebo rozhodnutie o stavebných podmienkach, ako aj ďalšie miestne zákony, napríklad protismogové uznesenia.

kotel

Plynové kúrenie v dome vyžaduje napojenie na objekt a inštaláciu vo vnútri vhodného kotla. Ak nie je možné napojiť inštaláciu na plynovod, skvapalnený plyn sa skladuje na pozemku v špeciálnej nádobe.

Zdravie na prvom mieste

Vykurovanie domu plynom je tiež klasifikované ako ekologické. Výsledné výfukové plyny sú oveľa čistejšie, neobsahujú prach a benzopyrén. Má to veľký význam nielen pre zdravie členov domácnosti, ale aj pre ovzdušie v okolí.

Plynové kúrenie zo zásobníka je možné prakticky pre každého. Náklady na obstaranie nie sú príliš vysoké, takže investícia do tohto typu vykurovania sa veľmi rýchlo vráti.

Tento typ vykurovania sa oplatí odporučiť všetkým, ktorí oceňujú pohodlie tohto. Všetky procesy sú bezúdržbové a intuitívne a jediné, čo musí používateľ urobiť, je kontrolovať hladinu plynu v nádrži, ak si túto možnosť zvolí.

About the Author

You may also like these