Tajomné krásy českých miest

Moravský kras – Tento geologický fenomén sa nachádza v prírodne chránenej oblasti Českej republiky, severne od Brna. Jedná sa o obrovskú sériu podzemných vápencových jaskýň a roklín, ktoré sa tiahnu tisíce kilometrov štvorcových. Región obsahuje také vrcholy, ako je priepasť Macocha, roklina hlboká 138 metrov, ktorá sa vytvorila počas kolapsu jedného z podzemných stropov jaskyne. Okrem jaskýň v Moravskom krase nájdete aj značené cyklotrasy a turistické chodníky.Mesto Olomouc.jpg

Litomyšl –Toto východné mesto na kedysi hraničnej hranici medzi Čechmi a Moravou sedelo na významnej obchodnej ceste zvanej Tristenická cesta. Koncom 16. storočia bola vytvorená najvýznamnejšia budova v meste, renesančný zámok. Tento palác je rodiskom významného skladateľa vážnej hudby Bedřicha Smetanu. Ďalším významným miestom je Portmoneum, bývalý milovník umenia Josef Portmon, a pocta grafickému umeniu, ktoré pokrýva steny, podlahy, stropy a nábytok v úplne pohlcujúcom štýle.

Olomouc – bola pôvodne vytvorená ako rímska pevnosť počas cisárskeho obdobia. Názov je poškodenou verziou jeho rímskeho mena Mount Julius. Neskôr sa stal sídlom moravského guvernéra. Je toho veľa čo vidieť, pretože mesto bolo považované za dôležité takmer každé storočie posledného tisícročia. Olomoucký hrad siaha až do 12. storočia a má v sebe krásnu katedrálu sv. Václava. Mesto je obývané viac ako tuctom krásnych náboženských budov z progresívnych architektonických štýlov, šiestimi pozoruhodnými barokovými fontánami, ktoré sú miestom hrdosti, pozoruhodným múzeom umenia a veľkolepým orlojom.
Moravský kras.jpg
Telc –Toto mesto na juhu Moravy bolo vytvorené ako prístavné mesto v 14. storočí, aby uľahčilo obchod medzi Čechmi, Moravou a Rakúskom. Historické centrum mesta sa môže pochváliť farbami veľkonočných vajíčok a renesančnou architektúrou, čo z neho robí malebné miesto na návštevu. Miestny gotický palác bol prerobený v 17. storočí, aby ho prepracoval v renesančnom slohu. Krásne kostoly ako kostol Ducha Svätého a miestny jezuitský kostol z neho robia nádherné miesto pre fotografov, architektov a milovníkov histórie.

About the Author

You may also like these