Oblečenie z kože – ako sa oň starať

Koža je materiál, ktorý vládne v oblečení a aj bývaní. Kožené topánky, bundy, ale aj sedačky sa tešia veľkej obľube. Ako sa správne postarať o kožu, aby vám vydržala čo najdlhšie sa dozviete teraz.

boty

Čistenie.
Koženú bundu, ani iné oblečenie z kože nikdy neperte. Môžete ju zničiť a už si ju nikdy viac neoblečiete. Pri styku s vodou a chemikáliami (pracie prostriedky) môže stvrdnúť, alebo sa skrčiť. Čistenie zverte radšej do rúk odborníkov v čistiarni. Investujte pár euro do špecializovaných čistiarní kde čistia aj kožené oblečenie.

bundy

Fľaky.
S fľakmi od pera, ceruzky, alebo jedla vám pomôže handrička namočená vo vode s trochou saponátu. Fľak len pretrite, v prípade potreby trochu pošúchajte a hneď vytrite suchou handrou. Zabráňte vode aby vsiakla do kože. Použite prevarenú, alebo destilovanú vodu, zabránite tak vzniku fľakov. Ak to nepomôže zaobstarajte si v obchodoch s obuvou špeciálne mlieko na udržanie pružnosti kože. Je vhodné na čistenie a aj impregnáciu kože. Môžete s ním vyčistiť fľaky aj na topánkach, kožených opaskoch, alebo kožených sedačkách.

Nepriaznivé počasie.
Jemný dážď koženému oblečeniu neublíži. Ak sa vám ale podarí v bunde zmoknúť počítajte s tým, že vám stvrdne. To isté urobí s bundou aj mráz. Poslednou záchranou v takýchto prípadoch môže byť včelí vosk, ktorý môže bundu zmäkčiť. Silné slnko neprospieva farbenej koži. Na miestach najviac vystavených slnečnému žiareniu vybledne.

kůže

Vyžehlenie koženej bundy.
Ak ste si bundu zle zavesili, alebo poskladali a nechali ju nejaký čas tak skrčí sa vám. Vyrovnať ju nie je až taký problém, pokiaľ viete ako na to.
1. Bundu, alebo kožený kabát zaveste na vešiak a nechajte ho voľne visieť. 3 -4 dni a bunda sa sama vyrovná pod vlastnou váhou.
2. Ak nechcete čakať skúste druhý spôsob vyrovnania. Zaveste bundu na vešiak, ktorý zaveste v kúpeľni. Teraz pustite horúcu vodu a vytvorte paru. Pod vplyvom pary sa koža vyhladí.
3. Včelí vosk, alebo vazelína vám pomôžu vyrovnať záhyby na koženej bunde. Stačí ak záhyby pretriete jedným z produktov a zavesíte bundu na vešiak. Záhyby vplyvom krémov zmäknú a vyrovnajú sa.

About the Author

You may also like these

No Related Post