Najdôležitejšie filmové oceňovanie je tu – aký sú favoriti?

O cenu Akadémie bojujú každý rok skupinky skvelých a nezabudnuteľných snímkou. Porotcovia aj organizátori majú čo robiť, aby sa do finálneho výberu dostali len tí najlepší a dostali tak šancu predviesť sa na červenom koberci. Ani tento krát nesklamali vysoké nároky publika a zoznamy nominovaných sú plné skvostných kinematografických kúskov.soška Oscara.jpg

Odovzdávanie Oscarov má už dlhú, vyše 90 ročnú tradíciu, je to výborná príležitosť ukázať sa pre mladé a nové tváre, keďže je tou najprestížnejšou udalosťou v tejto oblasti a patrí medzi obľúbené prvky svetovej zábavnej a oddychovej kultúry. Každý filmový fajnšmeker sa na tuto udalosť mimoriadne teší, nehovoriac o samotných zúčastnených.

Na titul „kráľa večera“ si zatiaľ brúsi zuby, paradoxne najkontroverznejší titul, akčný a psychologický thriller Joker, s najväčším počtom nominácií (11). Pozornosť si získal ešte počas uvádzania do kín a to svojím údajným propagovaním násilia. Obavy médií sa však nenaplnili, namiesto toho film zožal úspech a poukázal na problémy ľudskej spoločnosti, depresie a úzkosti.

Samozrejme, čísla nie sú všetko a v súboji o sošky je celá kopa veľkých mien. V hlavnej kategórii sú to ešte Ford v Ferrari o dvoch najväčších konkurujúcich automobilových značkách, The Irishman (Ír), Jojo Rabbit, adaptácia slávnej knihy Little Women (Dobré manželky), doslova príbeh o manželstve Marriage Story, vojnový 1917, hviezdny Once Upon a Time in Holywood (Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden Holywood) a Parasite (Parazit). Ďalšími zaujímavými snímkami sú napríklad historická biografia Two Popes (Dvaja pápeži) a dráma Bombshell.filmová páska.png

Medzi možných víťazov z hercov patria Leonardo DiCaprio, Antonio Banderas, Adam Driver, Jonathan Pryce či Joaquin Phoenix a z herečiek Cynthia Erivo, Saoirse Ronan, Charlize Theron, Renée Zellweger a Scarlett Johansson, ktorá má dokonca až dve možnosti výhry.

Tak ako naposledy, ani táto ceremónia nebude mať jednotného, hlavného moderátora, ale hneď niekoľko samostatných, ktorí sa budú striedať každom odovzdaní. Dôvodom je pravdepodobne minuloročný úspech rovnakého systému. Tejto roli uvidíme minuloročných ocenených Maharshala Aliho, Oliviu Colman, Reginu King a Ramiho Maleka. Môžeme sa teda tešiť na úžasný večer.

About the Author

You may also like these