Čo všetko nám hrozí po uhryznutí kliešťom?

Leto je krásne obdobie, kedy svieti slnko, všade je teplo a nás láka nič nerobenie alebo ísť niekam k vode, či na túru po chladnom a príjemnom lese. A práve v lese či dokonca na lúke môžeme prísť k nepekným ochoreniam. Odkiaľ by sme ich mali? Áno, správne – leto je obdobie, kedy sa začína sezóna kliešťov. V súčasnosti je ich pomerne dosť a môžu prenášať rôzne ochorenia, ktorými nás môžu nakaziť po uhryznutí. Všetky z nich sú nebezpečné, preto je dôležité, aby sme sa po príchode domov z prírody dokonale poobzerali a skontrolovali, či sme si z lesa nepriniesli tohto malého, no za to veľmi nebezpečného tvora. A ktoré ochorenia vlastne môžeme od kliešťa chytiť? Poďme sa na to teraz spoločne pozrieť.

klíště.jpg

Jednou z nich je aj pomerne známa lymská borelióza. O tomto ochorení už snáď počul každý z nás, no len málokto vie, že ju prenášajú baktérie z rodu Borrelia. Toto ochorenie je typické tým, že jeho priebeh sa delí na tri štádia. Počas prvého sa nám na koži môže objaviť červená škvrna, ktorá má v strede vyblednuté miesto. Tá sa objavuje v mieste, kde sme si našli prisatého kliešťa. Táto škvrna sa vyznačuje tým, že sa postupne zväčšuje a taktiež sa v tomto štádiu môžu objavovať aj príznaky, ktoré sú podobné chrípke. Počas druhého štádia cítime bolesti kĺbov, objavujú sa opuchy a bolesti svalov. V treťom štádiu už môže dôjsť aj k zápalu mozgu či dokonca miechy. V súčasnosti sa toto ochorenie lieči antibiotika.

holčička.jpg

Druhé ochorenie, ktorým sa môžeme od kliešťa nakaziť, sa nazýva kliešťová encefalitída. Ide o ochorenie, ktoré sa najčastejšie vyskytuje v okolí riek, vôd. Pre toto ochorenie je typické to, že sa ním nemusíme nakaziť iba od kliešťa, ale taktiež sa môže stať, že si ho privodíme konzumáciou tepelne neopracovaného mlieka, ktoré sa získalo od chorého hovädzieho dobytka, oviec alebo kôz. Aj toto ochorenie sa začína chrípkovými príznakmi, čiže človeka začínajú bolieť svaly, kĺby, hlava a objavuje sa aj zvýšená teplota.
Je jasné, že existujú aj ďalšie ochorenia, ktorými sa od kliešťa môžeme nakaziť, preto by sme si mali dávať pozor. Pravidelná kontrola celého tela a rôzne repelenty nám môžu pomôcť a my sa môžeme vyhnúť nepríjemnostiam. Ide predsa o naše zdravie a do neho sa oplatí investovať.

About the Author

You may also like these