Zvláštne fóbie, o ktorých ste (zrejme) ešte nepočuli

Poznáte tie momenty, kedy Vám naskočia zimomriavky, rozbúši sa srdce a steká po tele studený pot? Nepríjemné chvíle, naozaj. Fóbie sú formy panického strachu z niečoho, čo by v bežnej situácii strach nevyvolalo a človeka svojou iracionálnosťou dokážu v danej chvíli celého ovládnuť.

Určite ste už zaregistrovali rôzne druhy fóbií, pričom medzi najznámejšie patria arachnofóbia (strach z pavúkov), aerofóbia (strach z lietania) a klaustrofóbia (strach z malých uzavretých priestorov). Klasika. Ale po prečítaní tých pár nasledujúcich s veľkou pravdepodobnosťou zostanete udivení a možno sa aj zasmejete.

skrývání.jpg

  1. Arachibutyrofóbia

Strach z “prilepeného” arašidového masla na podnebí v ústach. K tomuto niet čo dodať.

  1. Sesquipedalofóbia

Strach z dlhých slov. Niekto radšej ručne stručne.

  1. Dextrofóbia

Strach z vecí umiestnených na pravej strane od seba. Taktiež existuje pomenovanie pre strach z vecí umiestnených na ľavej strane od tela – Sinistrofóbia.

  1. Siderofóbia

Aj Vy milujete pozorovanie krásnych letných nocí s morom hviezd na oblohe? Sú aj takí ľudia, ktorí majú z hviezd strach.

  1. Geliofóbia

Častokrát si šťastné momenty spájame práve s úprimným smiechom. Ale vedeli ste o tom, že existujú aj takí ľudia, ktorí sa smiechu boja?

  1. Omphalofóbia

Veru, strach môže mať človek aj z pupku. Áno, aj z toho svojho. Niekto, kto trpí takouto fóbiou pravdepodobne musí prežívať pobyt vo vani alebo na pláži celkom ťažko.

  1. Kathisofóbia

Koľkokrát sa vraciame z práce zničení s túžbou konečne si sadnúť a oddýchnuť si? Nuž, niektorí ľudia majú úzkosť aj pri sadaní si.

nebepečíá.jpg

  1. Caligynefóbia

Ľudia trpiaci touto fóbiou sú nezvyčajne nervózni a cítia sa nekomfortne, keď je v ich prítomnosti krásna, atraktívna žena. V krajných prípadoch môže dôjsť až k omdleniu.

  1. Ephebifóbia

Strach z mládeže. Áno, averzia k tínedžerom a mladým ľuďom je tiež niečo, čo má vlastné pomenovanie. Nejde pritom o hocijaký odpor k mladým ľuďom, ale táto fóbia zahŕňa aj nepravdivé, nepresné, zveličené a prehnané narážky a opisovanie mládeže.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

About the Author

You may also like these