Festival Uprising spája fanúšikov raggae už 10. rok

Pomerne úzkoprofilovaný festival zameraný na raggae, soul, ska a rap sa teší veľkému úspechu. Nenútene si tento festival získava čoraz viac fanúšikov a úrovňou sa vyrovná iným veľkým európskym festivalom. Tento rok už po desiatykrát sa stretli fanúšikovia nielen hudby, ale aj životného štýlu a presvedčenia, ktoré tento festival prináša.

koncert

Na tomto podujatí nie je prekvapením úžasná komunikácia publika s interpretom. Mnohí zahraniční umelci sa prihovárali v slovenskom jazyku. Obzvlášt dojímavý bol celý prejav v Slovenčine, týkajúci sa oslobodenia od režimu, ktorý austrálska hudobníčka Nattali Rize precítene prečítala. O tom, že sa jednalo o podujatie hlásajúce mier a lásku svedčia aj slová mnohých skladieb. Medzi inými aj od Nattali Rize – „All nations, one people, one destiny“ (všetky národy, jedny ludia, jeden osud). Umelci tiež povzbudzovali svojich fanúšikov k osobnému povstaniu za hodnoty, ktoré reggae hudba prináša.

Kapela Irie Revoltés, ktorá uzavrela zoznam vystupujúcich na hlavnom pódiu v sobotu, pozdvihla vlajku s nápisom „Antifašistická akcia“. Niekoľko rovnakých a podobných vlajok, ktoré pomyselne búrajú hranice medzi národmi na úrovni ľudskosti, vialo aj medzi fanúšikmi, ktorí hudobníkov poctili veľkou odozvou. Táto kapela tento rok oficiálne končí s koncetovaním a preto sa fanúšikovia rozhodli spraviť gesto, ktorým by kapele povedali svoje zbohom a ďakujeme. Speváci si už tradične pri svojich vystúpeniach točia do rytmu svojho nekompromisného rapu bielymi uterákmi. Tentokrát sa roztočilo množstvo bielych uterákov aj medzi fanúšikmi.

Headlinerom festivalu sa stal jamajský raper, spevák, autor textov a hudobný producent Sean Paul. Tomuto 44 ročnému umelcovi stále nechýba drive a vie pobavit davy. Aj tentokrát odzneli na pódiu dobré známe skladby ako Got 2 luv U alebo Give it up to me.

dj

Medzi najväčšie senzácie z oblasti pôvodnej raggae hudby patrili najmä The Wailers, kapela, ktorá kedysi sprevádzala slávneho Boba Marleyho. Nechýbali ani typické sólistky so sukňami ladenými vo farbách jamajskej vlajky. The Wailers priniesli skutočne autentickú jamajskú raggae atmosféru.

Ďalšou z nasledovníčiek veľkých legiend bola Marla Brown, najmladšia dcéra Dennisa Browna, ktorého sam Bob Marley označil za korunného princa raggae.
Z domácej scény fanúšikov potešili napríklad kapely ako Para, Polemic a Medial Banana.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

About the Author

You may also like these

No Related Post