Ako poloha spánku vplýva na zdravie

Poloha, v ktorej najčastejšie zaspávate, ovplyvňuje nielen kvalitu spánku, ale vplyv má aj na celkové zdravie a regeneráciu organizmu.

Pokiaľ sa cítite pri zaspávaní najlepšie v polohe schúleného klbka na boku, s nohami pritiahnutými k hrudníku a rukami pod vankúšom, zaspávate v polohe embrya. Aj napriek tomu, že je jednou z najvyhľadávanejších, časté zaspávanie v tejto pozícii má vplyv na dýchanie a v neposlednom rade môže spôsobiť zablokovanie krčnej chrbtice.

Poloha spanku

Ak zaspávate najradšej na boku v polohe tzv. dosky a teda s rukami pri tele a nohami vystretými, robíte službu svojej chrbtici. Pozícia je ideálna pre jej odľahčenie a podporuje prirodzené zakrivenie. Má to však aj svoje nevýhody, ktoré neocenia najmä dámy. Vplyvom gravitácie môže spánok na boku vplývať na starnutie pokožky a za vinu jej môžete pripísať aj ovisnuté prsia.

Na boku s vystretými rukami pred sebou, to je tzv. vítacia poloha. Ak ste jej nadšencom mali by ste vedieť, že okrem už vyššie spomenutej gravitácie táto pozícia ovplyvňuje aj tok krvi a tlak, čo môže mať za následok nepríjemné bolesti ramien. Vítajte preto svoj zaslúžený spánok opatrne a s mierou.

Poloha na vojaka, a teda zaspávanie na chrbte s rukami pri tele, patrí všeobecne medzi najzdravšie polohy pre spánok. Táto pozícia je pre chrbticu veľmi prirodzená a dopraje jej počas spánku potrebný oddych a Vám regeneráciu. Avšak len za predpokladu, že nechrápete.

Na chrbte s rukami nad hlavou zaspáva hviezda. Táto poloha patrí opäť k tým zdravším, keďže pomáha chrbtici, avšak môže spôsobiť pálenie záhy a pokiaľ máte ruky pod vankúšom vplýva na krvný tok a tlak. Po dlhšej sa tak môžu objaviť nepríjemné bolesti ramien.

Zdá sa Vám často v noci, že padáte voľným pádom? Možno to bude spôsobené aj tým, že v polohe s rovnakým názvom zaspávate. Ak spávate na bruchu s rukami hore a pokrčenou nohou, pomáhate tak svojmu tráveniu, avšak pre chrbticu je táto poloha veľmi neprirodzená.

Foto chrbtica

Nuž a ktorá z uvedených polôh je tou ideálnou pre naše zdravie? Neexistuje jednoznačná odpoveď. Dôležitá je tá, v ktorej sa cítime príjemne a ľahko sa nám v nej zaspáva. A i tak polohy v noci často meníme, i keď podvedome.

To ako zaspávate, hovorí veľa aj o Vašej povahe. Ste skôr extrovert, alebo introvert? Patríte k egoistom, alebo nosíte srdce na dlani? Zistite, čo o vás poloha v posteli hovorí Segum.

About the Author

You may also like these

No Related Post