5 výhod betónových septikov – spoznajte ich!

Septik je bezodtoková nádrž umiestnená pod zemou. Je to miesto, do ktorého sú odvádzané odpadové vody a odpady vznikajúce v dôsledku práce kanalizačných zariadení nachádzajúcich sa v našich domoch alebo rôznych úžitkových budovách. Septiky sú najčastejšie vyrobené z betónu alebo plastu. Aké sú výhody prvého variantu? Odpoveď nájdete nižšie.

Po prvé – značná hmotnosť

Jedným z parametrov, ktoré charakterizujú betónové septiky, je ich vysoká hmotnosť. Nádrž na odpadovú vodu vyrobená z tohto materiálu môže v závislosti od svojej veľkosti vážiť až niekoľko ton. Vďaka tejto výhode sa takáto ťažká konštrukcia oveľa lepšie usadí v zemi. Vďaka tomu sa septik vyznačuje vysokou stabilitou a riziko jeho vytlačenia pod tlakom podzemnej vody je minimalizované.

Po druhé – vytrvalosť a odolnosť

Betón je jedným z najodolnejších materiálov. Vďaka tomu je septik z neho vyrobený odolný a nie je náchylný na poškodenie – môže byť používaný naozaj dlhú dobu. Ani atmosférické faktory, ako sú vysoké a nízke teploty alebo vlhkosť spojená s dažďom alebo snežením, nemajú negatívny vplyv na jeho stav. Betónová konštrukcia nádrže na zachytávanie odpadných vôd nebude poškodená pôsobením vysokej tlakovej sily. Preto vám nič nebráni v tom, aby ste nad septikom postavili príjazdovú cestu z dlažobných kociek alebo parkovacie miesto pre autá.

Po tretie – atraktívna cena

Jedným z hlavných dôvodov, prečo si veľa ľudí vyberá betónové septiky, sú nízke náklady spojené s touto investíciou. Nákup septiku ani jeho inštalácia nezaťažujú nadmerne rozpočet domácnosti. Toto riešenie je výhodné z hľadiska ceny, najmä v porovnaní s výškou finančných prostriedkov, ktoré je potrebné vynaložiť na plastový septik alebo ekologickú čističku odpadových vôd.

szambo-betonowe

Po štvrté – vysoká tesnosť

Nemôžeme tiež opomenúť fakt, že sú betónové septiky pevné a mimoriadne tesné. Sú vyrobené zo špeciálnej, kvalitnej betónovej zmesi a celá konštrukcia je navyše vystužená tesniacou hmotou. Vďaka tomu nečistoty neprenikajú do pôdy, a neznečisťujú prírodné prostredie.

Po piate – možnosť alternatívneho použitia

Zaujímavosťou je, že výhodou betónových septikov je aj ich všestranné využitie. Všestrannosť tejto konštrukcie znamená, že tento typ odpadovej nádrže je možné použiť nielen na hlavný účel, ale aj v niekoľkých ďalších situáciách. V súvislosti s tým niekedy betónový septik slúži na zhromažďovanie dažďovej vody alebo ako protipožiarne nádrž. Poľnohospodári môžu takúto nádrž použiť na skladovanie prírodných hnojív. Niekedy môže taká prázdna betónová konštrukcia slúžiť ako záhradná pivnica alebo špajza určená na uchovávanie potravinárskych výrobkov a poľnohospodárskych plodín.

Výhody betónových septikov – zhrnutie

Vyššie uvedený zoznam ukazuje, že betónové septiky majú veľa silných stránok. Priamo ukazujú, že je vhodné vybrať si práve túto variantu, napríklad namiesto plastového septiku. Pri všetkých týchto dôležitých prednostiach však nesmieme zabúdať aj na jednu jeho nevýhodu. Súvisí s prvou sa spomínaných predností, je však nutné sa na ňu pozrieť z inej strany. Rovnako ako je veľká hmotnosť prednosťou, je tiež problémom vzhľadom ku ktorému môže byť montáž betónového septiku veľkou komplikáciou. Najlepším riešením v tomto prípade bude využitie špeciálneho nákladného automobilu so zdvihákom alebo žeriavom.

About the Author

You may also like these